5. 10. 2024
Cirkulární ekonomika: inspirační mise do Švédska
Cirkulární ekonomika ve Švédsku, setkání s představiteli cirkulárních podniků, výzkumných center a státní správy bylo cílem inspirační mise pořádané Velvyslanectvím ČR ve Stockholmu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR (PROPED). Česká delegace – zástupci akademie, podnikové a státní sféry měli ve dnech 30.9. – 3.10. možnost seznámit se s cirkulárními řešeními na různých místech Švédska – ve Stockholmu, Eskilstuně a Göteborgu. Na půdě firmy Inrego delegace diskutovala s Kenem Websterem, jedním z hlavních propagátorů přechodu na cirkulární ekonomiku.
Švédsko bylo pro výběr mise přirozenou volbou. Švédsko deklarovalo ambici stát se do roku 2030 lídrem v oblasti oběhového hospodářství. V posledních letech se Švédsku podařilo snížit únik hodnoty materiálových toků o polovinu. Co se jednotlivých průmyslových oborů týče, inspirační mise se zaměřila především na oblast recyklace textilu, repasování a prodloužení životního cyklu ICT a na zpracování odpadů. V průběhu mise měli účastníci možnost seznámit se s postupy, řešeními a technologiemi aplikovanými v oblasti cirkulární ekonomiky ve Švédsku vč. příslušné legislativy a rozdělení jednotlivých kompetencí na centrální i municipální úrovni.
Mise byla zahájena na půdě velvyslanectví prezentací experta na cirkulární ekonomiku Švédské hospodářské komory a pokračovala návštěvou firem Inrego a 3StepIT zaměřujících se na prodlužování životního cyklu ICT techniky. Na půdě Inrego se delegace ujal CEO a podnikatel roku 2024 Stockholmského regionu Henrik Nilsson, ve 3StepIT jeho CEO Jakob Lagander.
V Inrego se členové mise zúčastnili online přenášené diskuze k perspektivám cirkulární ekonomiky s účastí Kena Webstera, jednoho z hlavních propagátorů koncepce cirkulární ekonomiky. Po prohlídce výrobních hal Inrego následovala soukromá diskuze české delegace s Kenem Websterem a Henrikem Nilssonem.
Další program nabídl návštěvu Švédské agentury pro ochranu životního prostředí, která je specializovanou agenturou zřízenou Ministerstvem klimatu a podnikání. Prezentace nabídla pohled do zákulisí připravované legislativy v oblasti ochrany životního prostředí a cirkulární ekonomiky. Program pokračoval návštěvou výzkumného a inovačního konglomerátu RISE (Research Institutes of Sweden), který ve spolupráci s akademií a průmyslovými podniky usiluje o udržení konkurenceschopnosti švédské ekonomiky. V jednotlivých institutech RISE se rovněž vyvíjejí technologie, jež by mohly sloužit ke snadnějšímu odchodu od lineární ekonomiky. V Eskilstuně nedaleko Stockholmu delegace navštívila první recyklační obchodní centrum na světě – ReTuna. Prodej v ReTuna se zaměřuje na textilní, sportovní a bytový odpad (nábytek, dekorace aj.), který je jednotlivými obchodníky pronajímajícími si prodejní plochu repasován
a nabízen v rámci klasického prodeje.
V metropoli západního Švédska – Göteborgu si mohli účastníci mise na půdě Business Region Sweden (de facto firmy zřízené městem Göteborg za účelem podpory exportu, inovací a lákání domácích i zahraničních investic) vyslechnout prezentaci odborníků z oblasti odpadového hospodářství a vodohospodářství, bateriového průmyslu a udržitelné urbanistiky. Poslední zastávkou v programu inspirační mise byla technická univerzita Chalmers Industriteknik (v žebříčku univerzit QS se pravidelně umisťuje v první stovce), resp. setkání s vedoucí a výzkumníky zdejšího multioborového oddělení pro cirkulární ekonomiku.
Zvláštní poděkování v souvislosti s přípravou mise náleží panu Vojtěchu Voseckému, který byl nápomocen při vytipování vhodných partnerů projektu.
Mise se účastnili zástupci těchto subjektů: MIWA Technologies, Green-Future a. s., Greenscan s. r. o., Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, ČVUT v Praze, Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM, CENIA a Ministerstva životního prostředí.
Mgr. Jaromír Vejrych, zástupce velvyslankyně a ekonomický diplomat