7. 7. 2025
Jak využít odpad z plastů na maximum: Nová technologie si poradí i s kaly
Dílčí projekt Národního centra kompetence polymerních materiálů a technologií pro 21.století dosáhl významného milníku. V červnu 2025 byl úspěšně dokončen první dílčí projekt zaměřený na technologie zpracování odpadních kalů vznikajících při mechanické recyklaci flexibilních plastových obalů. Hlavním cílem bylo navrhnout a ověřit technologie separace odpadních kalů s obsahem plastů, které vznikají při třídění a praní plastového odpadu, a najít cesty k jejich dalšímu využití jako vedlejších produktů. Projekt tímto významně přispívá ke zvýšení ekonomické i environmentální efektivity recyklačního procesu na třídících linkách.
„Udržitelnost a principy cirkulární ekonomiky nejsou jen moderní pojmy – představují nezbytný rámec pro to, jak přistupujeme k materiálům, odpadu i energetickým zdrojům. Tento projekt ukazuje, že i zbytkové materiály, jako jsou odpadní kaly z recyklace plastů, mohou dostat nový smysl,“ uvedl hlavní řešitel projektu prof. Vladimír Sedlařík.
Optimalizované procesy zpracování zohledňují účinné nakládání s kalovým odpadem s významným zbytkovým obsahem plastů, čímž navíc přispívají k udržitelnosti celého systému. Finálně vytříděné materiály z plastových kalů pak mají vysoký potenciál pro další zpracování, zejména při výrobě plastových produktů pro externí technické aplikace. Kromě ověřené technologie zpracování plastů separovaných z odpadních kalů třídících linek jsou výstupem i tři funkční vzorky. První funkční vzorek na bázi separovaných plastů z odpadních kalů třídících linek s optimalizovanými materiálovými vlastnostmi pro následnou výrobu, druhý je zaměřen na vytvoření materiálu pro tuhá alternativní paliva a třetí na materiál pro katalytickou mineralizaci. Vyvinutá technologie a funkční vzorky představují inovační řešení pro snížení ekologické stopy plastového odpadu.